Skaistie krūmi mūsu dārzā

Skaistie krūmi mūsu dārzā

VAI ZINI, KĀDS IR PERSIJAS DZELZSKOKS UN ĒDAMIAS KIZILS, VAI ZINI PAR TO UNIKĀLĀM ĪPAŠĪBĀM?
Šodien iepazīstieties ar diviem ļoti vērtīgiem augiem Parastais kizils- ēdamais (Cornus mas) un Persijas dzelzkoks 'Bella' (Parrotia persica 'Bella')

KĀDĒĻ es vēlos iepazīstināt ar šiem abiem kokiem-krūmiem, jo tie ir:

• vidēja auguma un ļoti dekoratīvi pašā, pašā pavasarī
• ļoti dekoratīvi rudenī ar savu krāšņo lapojumu
• ir daudz stubru formā, kas šobrīd ir ļoti aktuāla
• un abi ir ļoti arī veselīgi augi
• super izturīgi un var kalpot par labu, biezu aizvēju, veidojot mikroklimatu mūsu citreiz pārāk klajos dārzos
Tad lūdzu iepazīstieties!

Parrotia persica 'Bella' (Persijas dzelzkoks 'Bella')

Daudzstumbru formas nelies koks, kas jau agrā pavasarī ziedēs ar koši sarkaniem ziediem, pēc ziedēšanas plauks sārtām lapām kas vasarā priecēs ar gandrīz nedabīgi spīdīgu lapojumu un rudenī sāks krāsu spēli no dzeltenā līdz koši sarkanam, ar laiku veidojot ļoti skaistus, lāsumotus pelēkus stumbrus.
Parrotia persica 'Bella' (Persijas dzelzkoks 'Bella') ir selekcionēts no stādiem, kas izaudzēti no Ziemeļkaukāzā savvaļā savāktām sēklām. Šo šķirni selekcionēja Hermans Geerss (Herman Geers), un 2004. gadā to Nīderlandē ieviesa Chris van de Wurff Junior Nurseries. Šis koks 2007. gadā ieguva zelta godalgu GrootGroenPlus izstādē Zundertā. 'Bella' tika izvēlēts, ņemot vērā labi augšupejošo stumbru un līdzsvarotu vainaga struktūru.
Šķirnei ir ovāls, daļēji atvērts vainags, kas ir šaurāks nekā galvenajai sugai.
daudzstumbru formas nelies koks, kas jau agrā pavasarī ziedēs ar koši sarkaniem ziediem
Persijas dzelzskoksne 'Bella' zied agri, februārī, pirms parādās pirmās lapas, tas zied ar maziem , lazdai līdzīgiem sarkaniem ziediem-skarām.
Apvērstās olas formas, ādai līdzīgās, spīdīgās lapas ir tumši sarkanas, kad tās parādās tikko parādās pavasarī un vasarā kļūst tumši zaļas. Jau jūlijā sākas iespaidīga rudens krāsu maiņa uz tumši sarkanu un violeti sarkanu.
Miza ir violeti pelēka, un tā lobās ar skaistu maskēšanās rakstu.
jau jūlijā sākas iespaidīga rudens krāsu maiņa uz tumši sarkanu un violeti sarkanu
Persijas dzelzkoks 'Bella'- pēc ziedēšanas plauks sārtām lapām kas vasarā priecēs ar gandrīz nedabīgi spīdīgu zaļu lapojumu
Selekcija 'Bella' ir daudzpusīga, un to var izmantot ne tikai dārzos un (jumta) dārzos, bet arī ielās, alejās, konteineros un skvēros.
Parrotia persica 'Bella' labi panes vēju, karstumu, gaisa piesārņojumu, sausumu un ceļa sāli, un ar 5A vēja izturības pakāpi tā ir fantastisks klimata koks pilsētas apstākļiem.
Stādiet Parrotia persica 'Bella' mitrā trūdvielām bagātā augsnē, kuras pH ir neitrāla vai viegli skāba.
Tiek uzskatīts, ka Persijas dzelzs kokam piemīt pretiekaisuma, pretsēnīšu un antioksidantu īpašības. Tā ir arī C vitamīna un citu uzturvielu avots. Kā pagatavot, lūdzu iedziļināties pašiem :)
- GAISMA: Saule, neliela pusēna.
- AUGSNE: trūdvielām bagāta augsne.
- ZIEDĒŠANA: FEBRUĀRIS, MARTS.
- AUGŠANAS RAKSTURS: vidēja auguma 6-8m augsts, 2-3 m plats, lēnaugošs,
- 5a (-28,8 to -26,1 °C), labi pacieš vējus.
FORMĒŠANA: drīkst formēt.
Dārzniecībā iegādājami kupli, no eksemplāri jau ļoti skaisti par 90eur gab, ļoti ierobežotā daudzumā!

CORNUS mas – Parastais kizils- ēdamais kizils

Sen jau pazīstams Latvijā, nedaudz aizmirsts, bet savu otro atdzimšanu piedzīvojošs tagad, jo tā forma šobrīd aktuāla, iederās kopā ar daudzstumbru koku ideju.
ĻOTI aukstumizturīgs, burvīgi zied maziem lazdas skariņām līdzīgiem ziediem pavasarī, rudenī burvīgi krāso lapas, bet jau vasarā priecē ar vērtīgiem kizila auglīšiem, ko izmanto gan pārtikā gan medicīnā.
ar laiku cik augsts tik plats, bet labi pacieš formēšanu
Augs aug daudzviet Centrāleiropā un Dienvideiropā, kur no krūma izaug par daudzstumbru mazu koku ar blīvu, galu galā apaļu vainagu. Lēna augšana. Aug tikpat plats, cik augsts. Pieauguši stublāji ir pelēki brūni un lobās, jauni zariņi ir zaļi. Lapas ir spīdīgi zaļas un rudenī kļūst dzeltenas vai oranžsarkanas. Izteiksmīga ziedkopa ziemā, krietni pirms lapu parādīšanās.
to izmanto caurejas, zarnu iekaisuma, holēras, drudža, malārijas, nierakmeņu, urīnceļu infekciju, vēža, asiņošanas un karstuma dūriena ārstēšanai
Augs ir pilnībā klāts ar dzelteniem ziediem, kas parādās nelielos, sfēriskos ziedkopās. Agrā rudenī tiem seko ovāli, spīdīgi sarkani, aptuveni 2 cm diametrā plūksnaini ogu kauliņiem līdzīgi augļi. Tie karājas uz īsiem kātiņiem un ir ēdami, bet ar nedaudz skābu garšu. Piemēroti marmelādes, sulas un vīna pagatavošanai. Sakņu augšana ir blīvi sazarota un sekla.
Labprātāk izvēlas kaļķainas augsnes.
rudens
- AUGSTUMS: 5m. platums: 3m.
- GAISMA: saule, neliela pusēna.
- Augšanas apstākļi Latvijas klimatiskajās zonās: rietumu, vidus, austrumu zona. USDA ZONE 4 ( - 34C)
- VAINAGS: noapaļots.
- ZIEDI: dzelteni, čemuros; Ziedēšanas laiks: IV-V.
- AUGĻI: tumši sarkans ēdams kaulenis.
- LAPOJUMS: gaiši zaļš vai zilganzaļš.
- MEDICĪNĀ: to izmanto caurejas, zarnu iekaisuma, holēras, drudža, malārijas, nierakmeņu, urīnceļu infekciju, vēža, asiņošanas un karstuma dūriena ārstēšanai.
- FORMĒŠANA: Tas ir lēni augošs, bet ļoti ilgmūžīgs koks. Tos var stādīt jebkurā labi drenētā augsnē, pat ļoti sausās vietās, un tie ir ļoti izturīgi pret karstumu un sausumu. Pēc ieaugšanas augs panes spēcīgu apgriešanu un var pat ataugt no pamatnes.
vasarā zaļš, bet pavasris un vēlāk, kad sākas odziņas, kā arī rudenī, loti dekortīvs
Dārzniecībā iegādājami skaisti stādi 17 eur gab, ļoti ierobežotā daudzumā!
Persijas dzelzkoks 'Bella' pa labi, ēdamais kizils pēdējais pa kreisi.
Dzelzs koks 90 eur gab, ēdamais kizls 17 eur gab, ierobežotā daudzumā.
Atpakaļ uz emuāru