Melnā priede Austrijas - kas būtu jāzina?

Melnā priede Austrijas - kas būtu jāzina?

Pinus nigra Austriaca

10gadu laikā izaugs līdz 5-8m augsta un 2,5-3m plata (tāda ir mūsu pieredze)
Priecē ar tās izcilo formu, jo veido biezu no auga apakšas sazarotu formu, kas saglabājas visu auga mūžu, ja pats tas saimnieks neizvēlas izgriezt apakašējos zarus un atklāt dobes apakšējo daļu, kas arī ir ļoti lielisks risinājums, ir vairāk vietas, kur stādīt 
Jo īpaši tuva mūsu dārzniecībā ir pinus nigra Austriaca- kurai raksturīgas līdz pat 12-15cm garas skujas un ļoti koši zaļa skuju krāsa.

Kādus eksemplārus vari atrast DĀRZĀ ZEM SAULES:
- uz lauka izrakšanai paredzēti izcili eksemplāri uz 2-2,5m augsti, nāc un izvēlies! (300eur gab), sakne vairākkārt gatavota !!
- jau izrakti ar lieliski sagatavotu sakņu sistēmu 250-300cm (350-450eur)
- Podos maza izmēra 25-50eur gab
- Jā, protams arī BONSAI -NIWAKI - 20-30gadīgi , jaudīgi, milzīgi, cenas ļoti dažādas, brauc un skaties!
Šis augs patiesi ir viens no maniem favorītaugiem, kad jāizvēlas skujenis soliteraugs, vai jāveido dzīvžoga elementi, kur nepieciešams efekts uzreiz un tagad! Fantastisks vēja barjeras augs, bet no īsākas skujas eksemplāriem tiek veidoti burvigākie dārza Bonsai-Niwaki!

KĀ STĀDĪT?

- drenējošā, skābā augsnē, bet pēc ieugšanās labāk nekā citas priedes aug arī kaļķainās augnēs,
- mitrums ir vajadzīgs, bet ar noteikumu, ka saknes nestāv ūdenī, lai liekais ūdens aizdrenējas un OBLIGĀTI- sakņu kakliņš ir atvērts!!!
- saulmīle, vislabāk augs atklātā saulē, pusēnā zudīs tās īpašais krāšņums!
- PĒC IEAUGŠANĀS pacieš pilsētas piesārņojumu, sāli un sausumu, sākumā pirmos gadus tāpat ir jārūpējas par auga ieaugšanos!

MĒSLOŠANA - SĀPĪGS JAUTĀJUMS

Mana VISDZIĻĀKĀ PĀRLIECĪBA - priedes, kurām vairāk nekā 5-7gadi kopšanā izmantojam tikai dabīgos līdzekļus:
- stādot skābu kūdru+komposts, vai vermikulīts, vai nostavejušies kūtsmēsli. Tikai nepārspīlēt, jo nepieciešama nabadzīga, bet DZĪVA augsne+Trihodermīns+Regreener!
Priedei stādot pievieno, jo augsnēs slēpjas daudz patogēni un sakņu brūces tās par uzņemt:

Aktīvās sastāvdaļas – Trichoderma harzianum un Trichoderma viride. Šīs sēnes veiksmīgi konkurē ar patogēniem par ierobežotu barības avotu izmantošanu; noārda to šūnapvalku; izdala antibiotikas, kas nomāc patogēnus. Preparāts veicina sēklu dīgšanu, augu augšanu, uzlabo pārziemošanu un mazina slimošanu.
Regreener pie stādīšanas priedēm pieliec 1ēd.k uz 10l ūdens in atkārto pēc 10-14 dienām, tajā esošās FULVINSKĀBES un polifenoli paātrināti aktivizēs augsnes mikrobioloģisko visu un augs ātrāk veido mazās sakņu spurgaliņas!
Tiešām garantē ieaugšanos!(10l uzlejam uz visu augu caur skujām uz sakni).
Bet pirmos 3gadus katru pavasari palutini savu priedi apsmidzinot caur skujām un atlikumu uzlej uz sakņu sistēmu 1tējk uz 10l ūdens!
Neaizmirsi, ka augsnei jābūt dzīvai, ko Tu nodrošini ar komposta kārtiņu, vai satrunējušu kūtsmēslu kārtiņu, vari sajaukt ar skābu kūdriņu skābuma regulēšanai
- ik pavasari kopšana: zem mulčiņas plāna komposta kārtiņa, vai satrunējuši kūtsmēslu kārtiņa barības vielas, Regreener kā augsnes mikrobioloģiskās vides aktivizātors, kāds dabīgs barošanas līdzeklis skujeņiem, ka nepieciešams ātrāk izaudzēt.
- ik pavasari pārbaudām, vai nav norakts saknes kakliņš!
Jo īpaši šāda kopšana Bonsai- NIWAKI, kurus mums nav nepieciešamība izdzīt augumā, bet esam ieinteresēti veselīgā auga attīstībā ļoti daudzus gadus!
Melnai priedei var būt ĻOTI garas skujas, kas to padara par brīnišķīgu soliteraugu, vai dažādu augu dzīvžoga sastāvdaļu, bet atceries, ka tās platums būs līdz pat 2-3m! Protams, var griezt, bet ar to ir jārēķinās
Brauc uz Dārzu zem Saules, iedvesmojies, izvēlies!
Šāda izmēra melnās priedes ir uz lauka Mārupē (2023.gada foto)
Dārzā zem saules ir arī mazāka izmēra melnās priedes! 25-50eur gab
Mārupē uz lauka ir dažāda izmēra melnās priedes ar vairākkārt skolotu sakņu sistēmu, zinātāji saptatīs, cik tas nozimigi!
Jā, protams, no Austrijas melnās priedes tiek veidoti arī BONSAI -NIWAKI- 20-30gadīgi , jaudīgi, milzīgi, cenas ļoti dažādas, brauc un skaties, iedvesmojies!
Ievesmai no PINTEREST. Melnai priedei ir raksturīga pilna apakšējā daļa ar zariem, bet mēs varam iztīrīt un veidot divu pakāpju stādījums: apakšā zem priedes stādot savus iemīļotos augus!

Dārzs zem Saules, Rudzrogu iela 1, Mārupe

Atpakaļ uz emuāru