Ilgi ziedošais Kalikants

Ilgi ziedošais Kalikants

Ilgi ziedošais KALIKANTS.

Vai tā ir magnolija? Šādu jautājumu mūsu klienti bieži uzdod redzot krāšņi ziedošo KALIKANTU AFRODĪTE, kura ziedēšana sākas maija beigās un ilgst līdz pat 2-3 mēnešiem.
Patiesībā, es tikai dažus gadus kā uzzināju, ka šis augs ir ļoti piemērots Latvijas klimatam, bet, tā kā to neesot ļoti izdevīgi pavairot un pat mazi stādi šobrīd ir drastiski dārgi, Latvijā ir maz dārzu, kur šis skaistums ir atradis mājvietu. Forma šīm krūmam būs samērā izvērsta, cik augsts, tik plats, bet, ja Tev jāaizsedz skats uz kaimiņa šķūni, tad tās būs īstais augs. Tas gan pakļaujas formēšanai, tomēr aug lēni, kā saka, padomā divreiz, pirms griez. Lai gan krūma sānu zarus ieteiktu formēt, lai neizvēršas tik daudz plašumā.
Skaisti izskatās ar laiku, kad lielam augam iztīra apakšējos zarus un mēs varam redzēt daudz stumbru formu, kas šobrīd ir trendā, vai ne.
LABI, VISU PĒC KĀRTAS!

IZCELSMES RADU RAKSTI

Šo pārsteidzoši krāšņo krūmu hibrīdu, ko selekcionējis Toms Rannijs no Kolumbijas štata universitātes, ir grūti pienācīgi aprakstīt. Calycanthus 'Aphrodite' ir krustojums starp ASV rietumu piekrastes Calycanthus occidentalis un Ķīnas Calycanthus chinensis. Rezultāts ir liels krūms, kas daudzu gadu laikā pārtop par nelielu koku līdz pat 3m augsts, 2m plats.
Izliektie stublāji ir noklāti ar zaļām lapām un rotāti, sākot ar maija sākumu, ar 4 cm platiem violeti sarkaniem ziediem, kas līdzīgi magnolijai zied, gan uz zaru galiem, gan uz padušu dzinumiem un ziedēšanas laiks var būt līdz pat 3 mēnešiem. Bet zaļās , sulīgās lapas uz rudeni iekrāsojas sviesta dzeltenā krāsā.

SMARŽA.

Pagaidām nevaru saprast, kādēļ internetā minēts, ka tas zied ļoti smaržīgiem ziediem, bet mūsu, kuri, lai arī ir atbraukuši no licencētas audzētavas, smaržo viegli, viegli... varbūt man ar degunu nav kaut kas kārtībā.
Toties zari, kad tos nolauž, tie smaržo TIK burvīgi! Katram ir savas asociācijas, Indra un Emīls vienā vārdā izsaucās, ka tas smaržo pēc dārgām smaržām.

IZMĒRS.

Līdz pat 3m augsts, gandrīz tik pat plats, drīkst formēt, bet aug lēnu! Jā, griez pēc ziedēšanas, jo galvenie ziedi ir uz zaru galiem.

IZTURĪBA.

Aukstum un salizturība ir ļoti laba un tiek uzskatīts kā 5A ZONAS augs, kas iztur aukstumu līdz pat – 26C.
sākot ar maija sākumu zied ar 4 cm platiem violeti sarkaniem ziediem, kas līdzīgi magnolijai zied, gan uz zaru galiem, gan uz padušu dzinumiem un ziedēšanas laiks var būt līdz pat 3 mēnešiem

STĀDĪŠANAS VIETA.

No saules līdz pat pusēnai (pusēna- saule iespīd 4-6H diennaktī).
Lai arī tiek uzskatīts par izturīgu augu, tā lielo lapu plātnes dēļ, tas labāk jutīsies vietā, kur nav pakļauts sauso, karsto, vai susinošo auksto vēju brāzām, citādi vasarā lapas apdegs, bet ziemā, drīzāk agrā pavasarī, apsals katru gadu krūma augšējie zari.
šāda krūma versija mums vēl nav sastapusies, bet zinot, ka tas pakļaujas formēšanai, noteikti arī šāds varētu būt risinājums, kas aizņems maz vietas, bet priecēs ar ļoti ilgo ziedēšanu.
Veidojot gan būs jāatceras, ka tas zied uz saru galiem, tāpēc formēšanas laikā būs jāsamierinās ar neziedēšanu, bet jau noformētu augu agriezīsi pēc ziedēšanas, tads tas nākamājā gadā būs krāšņš. 

AUGSNE.

Vislabāk augs vidēji bagātā, bet humusa vielām bagātā, mitrā, drenējošā augsnē, gan skābā, gan sārmainā augsnē.
Calycanthus 'Aphrodite'
par 65 eur gab. ĻOTI ierobežotā daudzumā.

MEŽA ZVĒRI.

Tiek uzskatīts, ka tos meža zvēri neēd

SLIMĪBAS, KUKAIŅI.

Izturīgs un nav novērotas izteiktas slimības.

TOKSISKI?

Šis moments ir strīdīgs. Interneta vidē, kad šo augu piemin bez iedziļināšanās, Eiropā pat speciālisti min, ka tas ir viegli indīgs. Ir pat tik drastiski apgalvojumi, ka to griežot jāvelk cimdus. Savukārt, Amerikā, kur tam ir dzimtene, kur to pazīst daudz labāk, to tiek vāzēs, droši nes mājās, pazīst kā tradicionālās medicīnas vērtīgu augu un nebiedē ar tā indīgumu. Tā kā šis jautājums mani satrauca, tad to izzinot sapratu, ka tajā esošās spēcīgās vielas, kuras izmanto arī medicīnā ( Ķīnas kallicantu izmanto reimatisma, brūču ārstēšanai, bet rietumu kallikantu izmantoja asinsrites cirkulācijas, krampju ārstēšanai) alkoloīdi ir vērtīgi, ja zina kā to izmantot, bet nezinātājam, labāk ar pašārstēšanos nenodarboties un zināt, ka to pārtikā neizmantojam, bērnus mācam visu mutē nebāzt.

IZMANTOŠANA.

To stāda, gan pie dzīvžogiem, gan terasēm, izmanto grieztajiem ziediem, sausajiem ziediem, gan veido sauso ziedu smaržu traukus.

NOSAUKUMS TAUTAS VALODĀ.

Aphrodite Sweetshrub - Afrodītes saldumu krūms. Tā to sauc pasaulē, bet Latvijā īsti tautā vēl nav iegājis, tas ir tikai sākums.
Dārzā zem Saules ir nopērkami lielum lielie stādi par 240 eur gab un nelieli par 65 eur gab. ĻOTI ierobežotā daudzumā.
Atpakaļ uz emuāru